Rozwój przemysłu w województwie kujawsko pomorskim

rozwój przemysłu
Rozwój przemysłu w województwie kujawsko pomorskim

Na tle innych województw rynek  społeczno-gospodarczy regionu kujawsko- pomorskiego plasuje się na dosyć wysokim miejscu. Liczne atuty województwa takie jak tradycje przemysłowe, wykwalifikowana kadra inżynierska, wysokotowarowa gospodarka rolna oraz silna aglomeracja bydgosko-toruńska mają niebagatelny wpływ na rozwój licznych gałęzi przemysłu. Dodatkowym atutem regionu kujawsko-pomorskiego jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pochodzących z wód płynących, geotermalnych, a także z rolnictwa.

Niezaprzeczalnym walorem regionu jest silne zaplecze badawczo naukowe, które ma niezaprzeczalny wpływ na rozwój wielu sektorów gospodarki.

Sektorami gospodarki, które szczególnie zasługują na uwagę, są tzw. BPO oraz SSC, czyli sektory usług dla biznesu, które w regionie kujawsko-pomorskim rozwijają się w zawrotnym tempie.

Do najważniejszych ośrodków przemysłowych tego województwa należą największe aglomeracje miejskie tj. Toruń, Bydgoszcz, Włocławek. Grudziądz oraz Inowrocław. W miastach tych kwitnie przemysł chemiczny, elektromaszynowy, spożywczy, tekstylny, mineralny, a także poligraficzny. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż region ten dostarcza aż 1/5 krajowej wartości  produkcji z zakresu przemysłu celulozowo papierniczego.

Czołową rolę w regionie odgrywa przemysł spożywczy, który jest de facto dominująca gałęzią przemysłu. Ogromny wpływ na rozwój tego sektora ma wysoki wskaźnik produkcji rolno-spożywczej liczne bogactwa naturalne oraz okazała baza surowcowa regionu kujawsko- pomorskiego.

Jednym z głównych elementów, które napędzają rozwój rynku w województwie kujawsko pomorskim, jest funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, firmy te nie tylko wpływają na zwiększenie się produkcji i polepszenie systemu zarządzania, ale także w znaczącym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia w regionie.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.