Województwo kujawsko-pomorskie na tle innych województw odznacza się dosyć dwojaką postacią.
Poza podwójnym członem nazwy własnej, województwo kujawsko-pomorskie posiada ponadto dwie stolice, to znaczy dwa ośrodki kulturalne, ekonomiczne oraz przemysłowe.
Dwojakość województwa jest wynikiem zmian, jakie nastąpiły w 1999 roku, doprowadzając do połączenia dwóch zupełnie odmiennych krain geograficznych oraz historycznych.
Powierzchnia województwa rozciąga się na obszarze 17 969 km 2. Liczba ludności województwa przekracza 2 mln. W skład województwa wchodzi 19 powiatów, 4 miasta posiadające prawa powiatowe oraz 144 gminy.
Do najważniejszych aglomeracji miejskich województwa kujawsko-pomorskiego należą Bydgoszcz oraz Toruń. Siedzibą wojewody jest Bydgoszcz. Bydgoszcz to główny ośrodek o charakterze kulturalno – rekreacyjnym. Toruń zaś, przez wielu mylnie uważany za największe miasto tego regionu, jest siedzibą samorządu województwa.
Toruń jest głównym ośrodkiem akademickim. Na całym świecie zyskał sławę ze względu na wspaniałą architekturę gotycką, a także ze względu na postać Mikołaja Kopernika, który właśnie w Toruniu spędził swoją młodość.
Do kolejnych większych aglomeracji województwa kujawsko-pomorskiego należą Grudziądz, Włocławek oraz Inowrocław. Miasta te poza swoim stosunkowo dużym obszarem i wysokim wskaźnikiem demograficznym, przyciągają do siebie ludzi poszukujących pracy. Województwo kujawsko pomorskie na tle innych regionów charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem bezrobocia, dlatego też emigracja mieszkańców do innych województw plasuje się na dosyć wysokim poziomie. Ludność, która jednak wybiera życie w tym województwie, preferuje życie w mieście, dlatego też wskaźnik urbanizacji wynosi ponad 60%.
Sorry, the comment form is closed at this time.