Na tle innych województw, region kujawsko-pomorski plasuje się na 10 miejscu pod względem liczby funkcjonujących na jego terenie przedsiębiorstw. Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz oraz Inowrocław to główne aglomeracje miejskie w województwie kujawsko-pomorskim, w którym prężnie rozwija się branża przemysłowa.
Głównym atutem kujawsko-pomorskiego są jego zasoby naturalne (tj. wody lecznicze), które region stara się wykorzystywać poprzez tworzenie ośrodków wypoczynkowych oraz uzdrowiskowych. Wyjątkowy rozwój branży turystycznej możliwy jest dzięki zlokalizowanym na terenie województwa licznym zabytkom architektonicznym. Ponadto region kujawsko-pomorski posiada wysoce wyspecjalizowane zaplecze badawcze z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika na czele.
Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne statystyki dotyczące stopy bezrobocia, województwo kujawsko-pomorskie znajduje się niestety w czołówce regionów, w których bezrobocie jest największe. Ubiegłoroczne statystyki przedstawione przez lokalny PUP, ukazują, iż najwięcej miejsc pracy znajduje się w branży przemysłowej, handlowej, w transporcie, a także w branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Statystyki ukazują również zawody, które nie cieszę się dużą popularnością, a są bardzo pożądane na kujawsko-pomorskim rynku pracy. Zaliczyć do nich należy m.in. pracowników branży budowlanej, inżynierów budownictwa, operatorów oraz mechaników maszyn, pracowników obsługi klienta.
Kujawsko-pomorski rynek pracy wychodzi zatem naprzeciw oczekiwaniom lokalnej ludności, jednakże zmniejszająca się ilość mieszkańców, liczne migracje spowodowane niskimi zarobkami powodują, iż rąk do pracy w regionie kujawsko-pomorskim brakuje. Największym problemem jest brak uprawnień oraz kwalifikacji osób bezrobotnych, dlatego też pracownicy lokalnych urzędów pracy apelują, by częściej sprawdzać oferowane przez urzędy bezpłatne szkolenia oraz konferencje, które pomogą niezatrudnionym zdobyć niezbędne kompetencje, dzięki którym odnajdą się na rynku pracy.
Sorry, the comment form is closed at this time.