Rypin

rynek pracy w kujawsko-pomorskim
Rypin

Rypin jest miastem powiatowym i siedzibą powiatu rypińskiego. Geograficznie leży on we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, na szlaku wiodącym z Kujaw na Warmię i z Pomorza na Mazowsze. Obszar otaczający Rypin należy do Pojezierza Dobrzyńskiego, a ze względu na duże skupiska jezior na południowym zachodzie, okolice te nazywane są Szwajcarią Dobrzyńską. Powierzchnia zajmowana przez Rypin wynosi 11 km2, liczba jego mieszkańców to 16,5 tysiąca osób.

Ze względu na wiejski charakter powiatu rypińskiego, miasto Rypin spełnia rolę największego ośrodka handlowego, usługowego i kulturalnego regionu. Rozwój gospodarczy Rypina związany jest z branżą odzieżową, spożywczą, budowlaną i metalową oraz z handlem hurtowym i detalicznym. W wymienionych sektorach zatrudniona jest większa część aktywnych zawodowo mieszkańców miasta. W Rypinie funkcjonuje ponad 1000 podmiotów gospodarczych, wśród których osiem firm zatrudnia powyżej 100 osób. Do największych zakładów pracy w mieście należą: firma Rejs Rypin, Kaufmann, DAMIX, EMIX, Spółdzielnia Mleczarska ROTR oraz Kujawsko-Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa.

Możliwości znalezienia zatrudnienia na terenie Rypina są znacznie ograniczone przez wysoki odsetek osób bezrobotnych (21,9%). Najmniejsze szanse na znalezienie pracy w mieście i okolicach Praca Rypin mają elektrycy, kucharze, robotnicy budowlani, robotnicy leśni, kamieniarze i blacharze samochodowi. W lepszej sytuacji są pracownicy biurowi, doradcy klienta, pracownicy branży wykończeniowej, sekretarki i kierownicy budowy, których wyuczone zawody są najbardziej pożądanymi w regionie.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.